Napisanie pracy dyplomowej jest nie lada wyzwaniem. To zadanie niezwykle wyczerpujące i stresujące. Jej oddanie i obrona niesie ze sobą wiele emocji. Warto pamiętać, że każda uczelnia ma własne wymagania obejmujące sposób jej druku czy też oprawy.
Student musi kierować się ściśle określonymi wytycznymi, w innym razie praca dyplomowa może zostać nieprzyjęta. Uczelnie określają między innymi rozmiar czcionki, wielkość interlinii czy dany sposób cytowania fragmentów literatury. Prawidłowe sformatowanie pracy jest niezwykle ważne, tak samo, jak jej właściwy druk oraz oprawa.
Jak przygotować pracę dyplomową do wydruku?
Na początku należy zapoznać się z wymogami uczelni, co do wydruku pracy dyplomowej. Trzeba konieczne sprawdzić sposób wydruku, czy ma być jednostronny, czy dwustronny. Ważny jest również sam rodzaj oprawy, który będzie inny w przypadku druku jednostronnego, jak i dwustronnego. Istotna jest też liczba egzemplarzy w danej oprawie, kolor wydruku. Dla uczelni ważna jest także edycja samej treści, a więc numeracja, wygląd strony tytułowej czy też wymiary marginesów. Praca musi zostać zapisana formacie pdf, żeby format dokumentu był w trakcie wydruku właściwy.
Jak wygląda oprawa pracy dyplomowej?
Drukarnie oferują również możliwość oprawy pracy dyplomowej. Do tego celu wykorzystuje się miękkie albo twarde oprawy kanałowe, czy też bindowanie. Na miejscu możemy wybrać gotową oprawę z danym wariantem napisy (praca dyplomowa czy praca licencjacka). Największą popularnością cieszy się twarda oprawa pracy dyplomowej, zarówno licencjackiej, jak i doktorskiej, inżynierskiej czy magisterskiej. Oprawa ta sprawdzi się również przypadku istotnych umów, aktów prawnych, dokumentów, gdyż dobrze ochroni zawartość. Twarde oprawy prac dyplomowych dostępne są w różnych kolorach (granat, czerń, bordo, zieleń). Oprócz tego możemy wybierać spośród różnych rozmiarów twardych opraw, które powinny być dostosowane do gramatury papieru i objętości prac. Najczęściej zalecany jest druk pracy dyplomowej na papierze satynowym o gramaturze od 90 do 120 gramów. W ten sposób uzyskamy dobrym efekt wizualny. Innym rozwiązaniem jest miękka oprawa prac dyplomowych Poznań. Jest ona polecana zwłaszcza w przypadku prac zaliczeniowych. Posiada ona twardy grzbiet, który spaja kartki z miękką i przezroczystą okładką z przodu i tekturową z tyłu. Alternatywą dla tych rozwiązań jest jeszcze bindowanie oprawy pracy dyplomowej. Bindowanie opiera się na spięciu przy użyciu plastikowego albo metalowego grzbietu przedziurkowanych kartek razem wraz z przezroczystą okładką i plastikowym tytułem. Taka metoda oprawy pracy dyplomowe jest niezwykle szybka, gdyż trwa tylko kilka minut.
Ile trwa oprawa pracy dyplomowej?
Wszystko zależy właściwie od tego, jaką metodę oprawy pracy dyplomowej wybierzemy. Najczęściej wybierana jest twarda oprawa prac dyplomowych Poznań, aczkolwiek do najszybszych należy bindowanie, trwające jedynie parę minut. Zazwyczaj oprawa pracy dyplomowej wykonywana jest na miejscu. Jeśli zdecydujemy się na miękką oprawę naszej pracy, wówczas poczekamy na jej wykonanie zaledwie około kwadransa. Na twardą oprawę przyjdzie nam czekać trochę dłużej.
Ile kosztuje oprawa pracy licencjackiej?
Ceny oprawy wahają się, w zależności od tego, jaki punkt wybierzemy. Na koszt oprawy wpływa również rodzaj oprawy czy papieru, na którym praca ma zostać wydrukowana. Twarde okładki są oczywiście droższą opcją od tych miękkich, aczkolwiek prezentują się one bardziej efektownie i elegancki. Przed wydrukowaniem pracy zawsze możemy zapytać o przybliżoną cenę.