Zdrapki online kontra zdrapki drukowane

Zdrapki drukowane cieszą się niesłabnącym powodzeniem wśród Polaków już od ponad 30 lat. Początkowo dostępne były tylko w formie drukowanej. Jednak dzisiaj można również zagrać w ich elektroniczną wersję, którą oferuje niemal każde wiarygodne kasyno online z polskim językiem.

Historia zdrapek
Pomysł na zdrapki narodził się w 1974 roku w Stanach Zjednoczonych, gdzie pierwszą zdrapkę, zwaną wówczas biletem do gry, stworzyła firma Scientific Games Corporation. Do produkcji zdrapek firma używała metody randomizacji, co w rezultacie sprawiło, że wszystkie późniejsze zdrapki były generowane przy pomocy komputera. Obecnie na rynku globalnym istnieje kilka firm, które zajmują się produkcją zdrapek, oferując swoje produkty w większości krajów na wszystkich kontynentach. W Polsce pierwsze zdrapki pojawiły się w 1989 roku, bardzo szybko stając się jedną z najpopularniejszych rozrywek pieniężnych w kraju.

Natomiast wraz z rozwojem Internetu i hazardowego rynku online zdrapki przyjęły też postać cyfrową, z której możemy dzisiaj korzystać w sprawdzonych kasynach online. Zdrapki online istnieją na rynku od 2010 roku i można je znaleźć w każdej prestiżowej jaskini hazardu internetowego. Są to jedne z najszybszych gier w kasynie online, ponieważ sprawdzenie wyniku zajmuje jedynie kilka sekund. Działanie zdrapki online opiera się na Macromedia Flash i Java, co pozwala na korzystanie z loterii nie tylko na komputerach i laptopach, ale również na urządzeniach mobilnych.

Zdrapki drukowane
Zdrapki drukowane, czyli te, które możemy nabyć w sklepach spożywczych, punktach loteryjnych, czy stacjach benzynowych, powstają z udziałem techniki poligraficznej. Metoda ta pozwala pokryć zdrapkę ścieralną warstwą ochronną, która skrywa pod sobą różne kody i symbole. Jeżeli uda nam się uzyskać symbol wygranej lub ciąg określonych symboli w jednym rzędzie, oznacza to, że wygraliśmy nagrodę pieniężną.

W przeszłości zdrapki fizyczne pokrywane były powłoką lateksową, którą można było łatwo zdrapać za pomocą paznokcia lub monety. Obecnie większość zdrapek używa powłoki ekologicznej. Jest ona przyjazna środowisku i pozwala na tak samo szybkie sprawdzenie wyniku, co zdrapki lateksowe. Warto też dodać, że zarówno zdrapki fizyczne, jak i zdrapki online, wymagają licencjonowanego dostawcy, który zapewnia w pełni losową i uczciwą zabawę.

Zdrapki online
Zdrapki online to cyfrowa wersja zdrapek tradycyjnych. Można je znaleźć w wielu kasynach online, gdzie możemy w nie grać nie tylko na pieniądze, ale również dla samej przyjemności. Zabawa ze zdrapkami online jest bardzo prosta i sprowadza się do kilku szybkich kroków. Wystarczy tylko wybrać ulubioną grę w zdrapki i – jeżeli chcemy grać na prawdziwe pieniądze – wpłacić depozyt. Po włączeniu gry na ekranie pojawiać się będą kolejne zdrapki, a ich zawartość można odkrywać za pomocą jednego gestu palca. Jest to chyba najszybsza rozgrywka w kasynie online, która niemal błyskawicznie ukazuje wynik gracza.

W większości kasyn online zdrapki elektroniczne można znaleźć w kategorii Drops & Wins. Renomowane szulernie online udostępniają wiele różnych gier ze zdrapkami, a także wygodne funkcje, dzięki którym możemy sobie jeszcze bardziej ułatwić całą rozgrywkę. Przykładowo, jeżeli wykupiliśmy wiele zdrapek w kasynie online, ale nie chce nam się odkrywać ich manualnie, to zawsze może nas w tym wyręczyć komputer. Wystarczy tylko wybrać opcję automatycznej rozgrywki, a komputer będzie sam zdrapywać nasze zdrapki.

Zdrapki na zamówienie
Zdrapki nieustannie się rozwijają, czego dowodem może być fakt, że już od jakiegoś czasu dostępne są nie tylko jako forma loterii, ale również reklamy. Są to tzw. zdrapki reklamowe, które bardzo często wykorzystywane są do rozmaitych promocji. Ta metoda reklamy jest bardzo doceniana wśród licznych klientów na całym świecie. Z racji tego bardzo często używana jest przez firmy marketingowe podczas kampanii reklamowych.

Firmy drukarskie korzystają z takich rozwiązań jak sitodruk, dzięki czemu klienci mają możliwość dopasowania wyglądu zdrapki wedle własnego uznania. Profesjonalne drukarnie online zazwyczaj oferują bardzo duże pole do popisu, dając opcję tworzenia indywidualnych zdrapek, których wygląd ograniczony jest jedynie wyobraźnią klienta. W związku z tym możemy wybierać nie tylko dowolny kształt zdrapki, ale również oprawę graficzną, piktogramy, tekst, czcionkę, kody kreskowe, kody numeryczne, symbole, kolory itd. Niejednokrotnie zdrapki na zamówienie dostępne są również na papierze samoprzylepnym.

Fałszywe zdrapki
Pomimo że zdrapki online to w większości przypadków uczciwa rozgrywka, zdarzają się również producenci, którzy jedynie szukają szybkiego zarobku. Wygląda to w ten sposób, że po zakupie i zeskrobaniu powłoki ochronnej zdrapki klient wygrywa nagrodę, która jest zwykle określona jakimś zwycięskim symbolem. Jednakże, aby można było się dowiedzieć, jaka wygrana pieniężna powiązana jest z tym symbolem, klient musi zadzwonić na infolinię producenta. Tylko w ten sposób może uzyskać informacje o wartości swojej wygranej. I nierzadko jest tak, że samo połączenie telefoniczne i rozmowa kosztują więcej niż wygrana.

Z tego względu, jeżeli mamy ochotę zagrać w zdrapki fizyczne, powinniśmy zawsze sprawdzać wiarygodność danego dostawcy. A jeśli w dalszym ciągu nie będziemy przekonani, czy to dobry wybór, to możemy przerzucić się na zdrapki online od renomowanych developerów z aktualną licencją. Zaletą zdrapek online jest również to, że nie musimy nawet opuszczać naszego domu, aby trafić główną wygraną na zdrapkowej loterii.