Co oznacza kolor biały?

Psychologia koloru to dziedzina, która analizuje wpływ koloru na percepcję i zachowanie człowieka. Jest to bardzo ciekawa kwestia, bo wyjaśnia, co oznaczają poszczególne odcienie, ich symbolikę i co w nas wywołują. Ma szerokie zastosowanie między innymi w świecie sztuki, mody, reklamy, architektury.

Co oznacza kolor biały?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego jeden kolor podoba Ci się bardziej niż inny? Jakie uczucia w Tobie wywołuje? Dlaczego masz tendencję do ubierania się w ten, czy inny sposób lub malowania swoich ścian w danym kolorze? Biel przekazuje dobro, niewinność i czystość. Symbolizuje pokój, pokorę i miłość.  Generalnie jest to kolor, który mało kto uważa za „ulubiony”, a nawet istnieją pewne wątpliwości, czy jest to kolor jako taki.

W tęczy światło jest początkowo bezbarwne. Dzieli się na siedem kolorów: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, indygo i fioletowy. W tym sensie biały nie jest kolorem; jeśli jednak mówimy o przedmiotach i materiałach, jest on uważany za czwarty kolor podstawowy (niebieski, czerwony, żółty i biały), ponieważ nie można go uzyskać poprzez zmieszanie pozostałych.

Biały, idealny kolor

Biel w sztuce uważana jest za kolor absolutny, im czystszy, tym doskonalszy. Dlatego jest to kolor, który królowie noszą na wielkie okazje.  Biel w żałobie reprezentuje ideę, że śmierć nie jest ostatecznym pożegnaniem, ale przejściem do nowego świata.  W polityce jest to kolor pokoju lub kapitulacji (słynna biała flaga), a na ślubie symbolizuje czystość i dziewictwo panny młodej.

Biel oznacza lekkość i schludność

Białe ubrania kojarzą się z lekkością, dlatego w ciepłej porze roku nosimy jasne odcienie, a w zimnej ciemne. Biały odbija promienie słoneczne, natomiast czarny je pochłania. Kontynuuj czytanie i dowiedz się, jakie są obecnie modne kolory w modzie: https://www.alestyl.pl/modne-kolory-ubran-na-lato-2022-to-warto-wiedziec

Wracając do idei schludności, biel jest również we wszystkim, co uważamy za higieniczne. Ubrania lekarzy, kucharzy, piekarzy i wszystkich, którzy mają kontakt z żywnością, noszą białe ze względu na ideę czystości. Jest to kolor szeroko stosowany w służbie zdrowia, ponieważ daje pewność siebie i przekazuje poczucie higieny i sterylnego środowiska. Biel symbolizuje również pustkę, brak materii.

W dekoracji biel jest bardzo przydatny, aby dać złudzenie większych i oświetlonych przestrzeni.
Osoba w nienagannej bieli kojarzy się z uczciwością, więc jest to dobry wybór na rozmowy kwalifikacyjne.
Wskazane jest noszenie bieli z innymi kolorami dla kontrastu, na przykład niebieskim i czarnym.