Zastosowanie drukarki 3D

W dzisiejszych czasach nikt nie wyobraża sobie funkcjonowania bez drukarki.Używamy jej podczas pracy jaki i do szkoły. Technologia idzie bardzo szybko do przodu a drukarki 3D to wydruk który pozwala tworzyć przestrzenne obiekty odwzorowując cyfrowe modele. Nosi ona na siebie warstwy z plikiem cyfrowym.

O druku 3D

Drukarka cyfrowa musi precyzyjnie skopiować każdą warstwę opisana w pliku. Potrzebuje do tego dużo przestrzeni, żeby zbudować dana rzecz.

Co daje nam taka drukarka i co możemy stworzyć z drukarki 3D?

  1. szybkie prototypy, szybkie tworzenie modelu tzw. prototypowanie. Bardzo pomaga inżynierom czy projektantom.
  2. modele niestandardowe, tworzą firmy, które produkują np. buty z możliwością dopasowania według swojego uznania.

Gdzie drukarka 3D ma swoje zastosowanie?

  • w medycynie np. w stomatologii i protetyce,
  • w architekturze do drukowania wzorów i prototypów a wykorzystywane są w przemyśle samochodowym, medycznym, czy jubilerstwie.
  • w lotnictwie, branża wymagająca, może być wykorzystywana w szybkich przygotowaniach częściach zamiennych,
  • w domu do prywatnych użytkowników druku przestrzennego. Forma zbliżona do pisaka w wkładem plastyczną masą podgrzanego filamentu, który zastyga w powietrzu natychmiast,
  • w edukacji, przygotowania do przestrzennych modeli brył geometrycznych, związki chemiczne czy DNA. Na uczelniach wykorzystuje się już profesjonalnie w eksperymentach badawczych, inżynierii odwrotnej.

Przyszłość druku 3D

Drukarka 3D rozwija się i w przyszłości może dominować. Już teraz świadczone są usługi dla klientów indywidualnych. Na portalu rzeszowinfo.pl możemy znaleźć informacje o firmie z okolic Rzeszowa, która wykonuje druk 3D na zamówienie. Na rynku pojawia się coraz więcej modeli. Coraz częściej się je wykorzystuje w codziennym życiu przy każdej okazji. Nawet powstają zabawki czy elementy do gry planszowej.